Matura – bez stresu i bez problemu

Kiedy zaczyna się klasa maturalna, do większości uczniów dociera, że żarty się skończyły. Egzamin dojrzałości coraz bliżej i wypadałoby się do niego przygotowaćZaplanuj swoją naukę

Kiedy zaczyna się klasa maturalna, do większości uczniów dociera, że żarty się skończyły. Egzamin dojrzałości coraz bliżej i wypadałoby się do niego przygotować. Nie oznacza to bynajmniej, że wszyscy nagle zaczynają się regularnie uczyć i świadomie zarządzać swoim czasem. Bardzo wielu uczniów pozwala, aby stres stawał się coraz większy, frustracja narastała, a uczenie się było odkładane na wieczne “potem.” Jak nie wpaść w ten schemat i faktycznie wykorzystać czas, który został do matury? Robiąc dobry plan! Dobry, to znaczy realny i dostosowany do naszych potrzeb i możliwości. Kupmy dobre podręczniki, takie jak np. Matura chemia (jeżeli zamierzamy zdawać chemię na maturze), czy też repetytoria dedykowane maturzystom. Przydadzą się też kolorowe cienkopisy, zakreślacze, zeszyty i duże zapasy motywacji, cierpliwości oraz zapału.

Jak się do tego wszystkiego zabrać?

Przede wszystkim – spokojnie. Postarajmy się realnie spojrzeć na to, jaką ilością czasu dysponujemy. Oraz jak wygląda ilość materiału, który musimy opanować. Następnie, za pomocą podręczników, takich jak np. Matura chemia albo repetytoriów, podzielmy materiał. Ustalmy, że chcemy przerabiać np. trzy tematy dziennie (pamiętaj, że maturę zdaje się z kilku przedmiotów!), a do tego robić pięć zadań. Możemy ustalić, że każdy dzień tygodnia poświęcamy na jeden przedmiot. Albo dowolnie łączyć uczenie się np. chemii i matematyki, albo geografii i angielskiego. W zależności od naszych potrzeb.

Planując naukę i powtórki, staraj się określać, w jaki sposób będziesz się uczyć. Np/ 15 min poświęcisz na czytanie teorii, kolejne 10 min na robienie własnych notatek, z przerobionego właśnie materiału. A na koniec np. pół godziny rozwiązywania zadań. Wypracuj własne metody, które pozwolą ci czerpać satysfakcję z nauki. 

I przede wszystkim – systematyczność


Chcąc dobrze przygotować się do matury, musisz pracować systematycznie. Owszem, możesz zarwać kilkanaście nocy i wkuć wymagane zagadnienia. Jednak nie będzie to wiedza operatywna. A dodatkowo, takie uczenie się na ostatnią chwilę z pewnością nie pomoże ci w opanowaniu maturalnego stresu. Dlatego, powtarzanie do matury najlepiej zacząć jak najwcześniej. I być konsekwentnym w realizowaniu stworzonego przez siebie planu. Twórz notatki, schematy i mapy myśli. Ucząc się języków, staraj się otaczać materiałami, np. po angielsku lub po niemiecku. W przypadku nauki przedmiotów przyrodniczych, postaw na jak największą ilość przerobionych zadań. I co najważniejsze – uwierz w siebie. Jeśli tylko faktycznie zaangażujesz się w naukę i poświęcisz na nią odpowiednio dużo czasu, z pewnością osiągniesz satysfakcjonujące wyniki.

 

School obraz autorstwa freepik - www.freepik.com